Jak být fit v seniorském věku

Zpět na Blog
Fit a zdravý senior

Jak být fit v seniorském věku

Kategorie: O seniorech

Jakmile dovršíme 25 let života, naše tělo začne odbourávat některé potřebné látky. Nejprve se začne snižovat hladina hormonů, což časem zapříčiní ztrátu svalové hmoty a síly. No a tady vyvstává otázka: jak je možné, že i 50- nebo 60-letí lidé podávají špičkové sportovní výkony?

Před tím než se začneme bavit o věku, zamyslete se trochu a představte si, že stojíte se svou mámou, příp. tetou na startovních pozicích s koly. Po startu vystřelí vaše máma do prvních metrů a vy za ní. Po pěti minutách se naplní plíce kyslíkem, každým otočením pedálu se pumpuje do svalů laktát a vaše mamka se od vás zlehka vzdaluje dokud se vy namáháte a lapáte po dechu.

Zdá se vám tento scénář směšný a nereálný? Je to velmi snadno možné. Existuje několik příkladů i mezi závodními cyklisty.

 

Vytrvalostní trénink zpomaluje proces stárnutí

Ale jak je to možné, že i ve vyšším věku se dá držet krok ve výkonnosti se soupeři o 20-30 let mladšími? Příklady najdeme v cyklistice mezi muži i ženami nebo mezi vytrvalostními běžci. V 25. roku života lidské tělo dosáhne svého maxima ve vývoji (dospělost) a potom přechází do udržovacího režimu. Hladina testoterónu se snižuje, kůže ztrácí na pružnosti a zuby začnou žloutnout.

 

Fit ve důchodu

 

Jak je to možné, že ve vytrvalostních sportech platí i ti dřívější narození? To, že sport zpomaluje proces stárnutí, potvrdili vědci už dávno. S civilizačními chorobami si tělo sportovce poradí snadno díky neustálému zatěžování organismu. Vytrvalostní sportovci mívají přibližně o 40-50% méně problémů se srdečně-cévním systémem. Například i cukrovka typu 2 se vyskytuje mnohem méně u vytrvalostních sportovců.

To je všechno krásné, neodpovídá nám to ale na otázku, proč jsou schopni i sportovci 40+ podávat výkony jako jejich mladší vrstevníci. Odpověď je jednoduchá. Pomocí dlouholetých vytrvalostních tréninků je možné zvyšovat výkonnostní maximum i dlouho po 25. roku života. No a toto je směrodatné ve vyšším věku. Lety vytrvalostního cvičení klesá náš výkon pomaleji a o mnoho rovnoměrněji.

Také podle studií, čím vyšší podíl na výkonu má srdečně-cévní systém a menší svalstvo, o to větší je šance se stát lepším než mladší generace. Jednoduše řečeno: jako 40-letý se nestaneme mistrem světa ve sprintu nebo ve vzpírání, ale v cyklistice ano!

 

Vytrvalostní sporty - senior

 

Například při sprintech ve vyšším věku je úbytek svalové hmoty důvodem pro nižší výkony. Proto se doporučuje zařadit k vytrvalostnímu tréninku i silový trénink kvůli nabrání svalové hmoty a síly. Kdo ještě přidá cvičení pro VO2max (maximální příjem kyslíku) si udrží své výkony z mládí nejdéle.

Pokud patříte také do kategorie 40+, neváhejte zařadit alespoň párkrát týdně do denního plánu jízdu na kole nebo tříkolce pro dospělé. Ta je sice pohodlnější než cyklistika či vytrvalostní běh, nezatěžuje však až tak klouby.
zdroj obrázků: freepik.com

Naše speciální tříkolky pro seniory vás udělají znovu aktivními

Prohlédněte si naše tříkolky

 

Sdílet příspěvek

Zpět na Blog