Co dělat, pokud vás zastihne bouřka během cyklistiky

Zpět na Blog
Bouřka během cyklistiky

Co dělat, pokud vás zastihne bouřka během cyklistiky

Kategorie: Jízda na tříkolce

Přišla náhlá bouře a vy jste na někde na cyklotúře. Jste díky pláštěm izolován a v bezpečí od blesků? Pokud si myslíte, že s jistotou ano, měli byste si naše tipy určitě přečíst.

Aplikace o počasí předpověděla slunečno a přece se schýlilo k bouři. Horor pro cyklistu! To se může stát, i když si cestu důkladně naplánujete podle počasí.

Kolo nebo tricykl z kovu nepřitahuje blesky, no je vodivý. Přesvědčení, že pryžové pláště vás ochrání před bleskem bohužel také není zcela pravdivé. Je to jiné než při autě – kolo není Faradayova klec.

Proto platí: pryč od kola či tříkolky. Dodržujte alespoň deset metrový odstup, nebo i více. Pokud náhodou udeří blesk do vašeho oře, rozšíří se dál po zemi a se můžete zranit iv jeho blízkosti.

 

Vypočítejte si vzdálenost bouřky

Počítejte sekundy mezi hromem a bleskem. Počet sekund vydělte třemi. Výsledek je vzdálenost v kilometrech od vás. Vysvětlení: Zvuková vlna se pohybuje rychlostí 333 metrů za sekundu, čili 3 sekundy trvá 1 kilometr. Pokud hromy je už slyšet, to znamená že bouře je určitě vzdálena méně než deset kilometrů.

 

Silná bouře během cyklistiky

 

Pokud jsou nablízku domy či mosty

Pokud je to možné a bouře je ještě dostatečně daleko, pospěšte se k nejbližšímu domu. Vhodným útočištěm mohou být i železobetonové mosty. Působí jako hromosvody. Tříkolku pro dospělé si nechte uzavřenou dostatečně daleko od vás a pro všechny případy se ani pod mostem nedotýkejte žádného kovu.

Blesky se trefují do výše položených míst i v případě mostu. Železnou konstrukcí přes základy bude elektrické napětí blesku odvedeny až do země.

 

Překvapený bouří na volném prostranství

Široko daleko žádný dům či most? Co nejrychleji opusťte tříkolku, oddalte se na bezpečnou vzdálenost a skrčte se na nejníže položeném místě. Je to jedno, jestli to je nějaká jáma nebo koryto. Třeba se skrčit, stáhnout hlavu a nohy držet stažené při sobě.

Dohlédněte, abyste měli dostatečný odstup od tříkolky, pokud jste více tak i od ostatních kol, ale i cyklisty. Zkušení alpinisté doporučují se posadit na něco nevodivé a suché jako například batoh nebo provazy. Oč méně máte kontakt se zemí, o to máte větší šanci přečkat bouři bez následků.

 

V lese: samotne stojícím stromem se vyhýbejte

V lese s přibližně stejně velkými stromy se můžete cítit relativně v bezpečí, protože mnoho stromů nabízí mnoho možností zasažení bleskem. Méně bezpečné to bývá na okrajích lesů a na volném prostranství s jedním stromem. I v lese si třeba najít podle možnosti to nejníže položené místo a zaujmout svou pozici na suchém podkladu a dostatečným odstupem od každého.

Blesku stačí jen milisekundy, aby se přehnal se svými 300 000 ampéry elektřiny přes lidské tělo! Pro srovnání, zástrčka v bytě má nejvíce 16.

zdroj obrázků: pixabay.com

 

Vyberte si tu nejlepší tříkolku pro dospělé a seniory:

Prohlédněte si naše tříkolky

 

Sdílet příspěvek

Zpět na Blog