Tipy pro jízdu na tříkolce pro seniory v provozu

Zpět na Blog
Jízda na tříkolce v provozu

Tipy pro jízdu na tříkolce pro seniory v provozu

Kategorie: Jízda na tříkolce

Dostali jste dárek k narozeninám nebo jste si zakoupili tricyk- pro seniory, protože chcete být více na čerstvém vzduchu? Rádi byste začali využívat vašeho tříkolového oře každý den? Ale neodvážíte se jít do provozu, v médiích se přece čas od času objeví informace o havárii s tříkolkou a nevypadá to vůbec příjemně. Nebojte se, jízda na tříkolce pro seniory nemusí být nebezpečná.

 

Jízda na tříkolce pro seniory nemusí být vůbec nebezpečná

Bezpečná jízda s tříkolkou pro seniory v provozu je snadno naučitelná. Potřebuje to jen trochu cviku. V tomto článku vám poradíme, jak začít jezdit na tříkolce pro seniory bezpečně a jak si co nejrychleji a nejjednodušeji osvojit zapomenuté praktiky v provozu.

 

Zkuste nejprve společnou cyklistiku s cyklisty

Máte známých, kteří jezdí dennodenně po městě na tříkolkách pro dospělé nebo kolech a mají cvik na jízdu v provozu nebo ve městě? Pokud ano, neváhejte a domluvte si s nimi společnou jízdu. Nejlepší, pokud jde o lidi přímo z vašeho okolí – vědí vám totiž ukázat, kde si na co třeba dávat pozor.

“Skvěle se učí když vám to někdo v praxi ukáže!”

 

Začínejte pomalu

Naučte se nejprve jednu trasu. Osvojte si trasu, kterou budete na tříkolce pro seniory v budoucnu často využívat. Může jít například o trasu do práce, na poštu nebo do obchodu. Doporučuje se začít koncem týdne, nebo přes svátky, kdy je menší provoz. Nespěchejte, i když půjdete na vašem tříkolek pomaleji, ani se nenadějete a budete v cíli.

 

Jak jezdit na tříkolce pro seniory

 

Po osvojení vaší oblíbené trasy se můžete pustit do provozu i přes týden. Až se cítíte bezpečně na své trase, můžete zamířit na nová místa. Myslete zejména na to, že pomáháte svému zdraví, k tomu je ale nutná opatrnost a bezpečnost.

 

Bezpečná jízda na tříkolce v provozu

Připravili jsme pro vás 14 tipů na bezpečnou jízdu na tříkolce pro dospělé a seniory.

1 Odstup 1 a pol metra od parkujúcich áut

Dodržení odstupu je nutné pro vaši bezpečnost. Doporučuje se odstup min. 1 a půl metru od parkujících aut. Zejména při nečekaném otevření dveří auta se vám to vyplatí. Nezapomeňte, že při tříkolkách pro seniory musíte vždy počítat s vaší širší, zádí tříkolky.

2 Odstup 1 metr od obrubníku

Při jízdě ve městě si držte vždy odstup 1 metr od obrubníku. Vaše bezpečnost má přednost, nenechte se od netrpělivé řidičů auta obtěžovat.

3 Předvídavé ježdění

Jezděte předvídavě a pro ostatní účastníky provozu vypočítavě. Držte svou stopu, tedy neměňte směr jízdy z ničeho nic.

 

Jízda na tříkolce

 

4 Oční kontakt

V křižovatkách se snažte navázat oční kontakt a snažte se být viděn.

5 Pozor na “mrtvý bod”!

V křižovatkách nebo blízko křižovatek nikdy se svou tříkolkou nezastavujte na pravé straně před vysokými vozidly – nákladním vozem nebo autobusem. Raději se postavte za něj s dostatečným odstupem a pokuste se navázat oční kontakt s řidičem.

6 Komunikativní chování je důležité

Před tím, než změníte směr jízdy, vždy se v předstihu poohlédněte a zkontrolujte, zda je cesta volná a až potom viditelným gestem dejte najevo váš záměr.

7 Jízda po chodníku

Mnoho raz vídáte cyklisty jezdit po chodníku. Stává se to zejména na cestách s větší provozem nebo na vesnicích, kde po chodnících najednou neprochází tolik chodců. Používání chodníku pro chodce bez označení pro cyklisty je zakázáno. Pokud máme reflexní prvky, odrazky a světla na tříkolce tak si nás řidiči všimnou a obejdou nás.

8 Zvyšte vlastní viditelnost

Mnoho aut při zatáčení nesleduje cyklisty. Často se také stává, že dodávky se zbožím parkují na cyklistických stezkách. Mnoho řidičů automobilových vozidel je netolerantní a ohrožuje cyklisty. Pokud již na řidiče velký vliv nemáme, snažme se pár kroky snadněji ochránit. Zapněte si světla i během dne. Pokud je to možné na vašem tříkolovém kole a nutné pro viditelnost, přepněte si světla na blikání.

9 Správné oblečení přes den

Abyste byli lépe viděn přes den, oblékejte si výrazné nebo i křiklavé barvy. Jsou viditelné z větší vzdálenosti, ale tento efekt nám setrvá jen během denního světla.

10 V noci už jen reflexní prvky

Pokud již musíte jezdit večer, dbejte na to, abyste měli dostatek reflexních prvků. Podle výzkumů řidiči cyklisty většinou spatřili už z dálky díky reflexním prvkem na oblečení. Nejúčinnější jsou reflexní prvky pod koleny nebo na kotníku a to z jednoduchého důvodu: řidiči nejenže zahlédnou někoho v dálce, ale ho i poznají podle pohybů.

11 Jezděte přesvědčivě

Jezděte navenek sebevědomě, ale uvnitř sebeochrany. To znamená, že se nebojte obsadit vaše místo v provozu, ale nikdy nezapomínejte, že oproti autům jsme na tříkolce pro seniory bohužel ti slabší.

“Jezděte navenek sebevědomě, ale přesto opatrně”

12 Dodržujte pravidla silničního provozu

I pro cyklisty platí určitá pravidla, jejichž porušení se trestá.

13 Tříkolku pro seniory pravidelně kontrolujte

K snadné a bezpečné jízdě patří i technicky bezproblémová tříkolka. I když pro jízdní kola a tříkolky pro seniory neexistují technické kontroly, doporučuje se alespoň dva krát do roka jejich zkontrolovat a odstranit případné nedostatky.
zdroj obrázků: freepik.com

Naše tříkolky pro seniory splňují všechny požadavky na bezpečnost a pohodlnost

Prohlédněte si naše tříkolky

 

 

Sdílet příspěvek

Zpět na Blog