Natržení zkříženého vazu kolena a zotavování sportem
Kdy se mohu znovu věnovat mému koníčku po? Otázka, kterou si klade asi každý sportovec po zranění …
Natržení zkříženého vazu, buď předního nebo zadního, znamená celkové přerušení vaziva. Příčinami tohoto zranění jsou nešťastné otočení nebo uklouznutí. Přes přetočení kolena a tím napnutí křížového vazu může dojít k jeho celkovému předělení nebo natržení.
U mladých je běžným procesem plastika zkříženého vazu, ale u starších lidí to může být zdlouhavější proces. Vše závisí na zdravotním stavu dané osoby.
Proč je rehabilitace po zranění důležitá?
Překvapujícím jsou velké rozdíly v délce zotavení až po opětovný nástup do života, v němž má rekreační sport a pohyb své místo. Zatímco profesionální sportovci jsou po 6 měsících zpět v tréninkovém nasazení, tak amatérští a rekreační sportovci potřebují často až 12 měsíců. K nim patří i asi 25 procent těch, kteří během dvou let utrpí stejný úraz. Toto číslo potvrzuje důležitost rehabilitace a čas vytyčený na ni.
Jaká terapie se navrhuje po operaci?
Na začátku je třeba přirozeně celou rehabilitaci důkladně naplánovat. Když při konzervativní terapii netřeba brát ohled na stupeň pohyblivosti, při operaci to je neodmyslitelná součást. V této souvislosti, ihned po operaci je třeba začít zabývat a dosáhnout povolený stupeň pohyblivosti (většinou 0 až 90 stupňů).
Důležitý je strečink, který je neodmyslitelný pro přirozený pohyb končetiny. V nemocnici se využívají pro tyto účely motorické dlahy s nastaveným úhlem pohybu. Pro příznivé hojení se využívají dlahy, které mají pohyb pouze do určitého stupně pohybu.
Už hned na začátku by se mělo začít s posilováním stehenních svalů. Cviky se rozdělují od lehkých po těžké. Začíná se s izometrické natahovacími cviky. Důležité je nepřehánět délku cvičení a zaměřit se na krátké cíle. Nesprávná motivace může proces hojení oddálit nebo ho zcela zničit. Když se nakonec přidají i pohybové aktivity mezi cviky, může se začít is lehkými dřepy.
Rozvoj síly ve svalech není to jediné, čím je třeba se zabývat. Důležitou částí je rozvoj koordinace jednotlivých svalů. V této části zotavování se přidávají cviky na rozvoj rovnováhy a na citlivost. Nasazení těchto cviků závisí stále dosaženého stadia zotavení. Většinou se může začít již od 3. týdne rehabilitace.
Konečné rozhodování s opětovným zahájením sportu představuje velký milník v našem zotavování. Pro správné rozhodnutí se přece jen vyplatí poradit s fyzioterapeutem, jakož i s odpovědným lékařem. Tito odborníci vědí na základě testů posoudit stav zotavení po operaci a výkonnost končetiny.
Cyklistika během zotavování po problémech s kolenem
Na začátek se doporučují lehké pohybové aktivity. Například jízda na kole a pro opatrnějších zde jsou tříkolové kola nebo ergometry (pokojové kola). Pravda je, že všechny nové pohybové aktivity je dobré předem konzultovat s lékařem.
S cyklistikou na rovných cestách můžete začít přibližně po dvou měsících od zahájení rehabilitace. Zároveň první měsíc cyklistiky by ste se měli vyhnout stoupáním a těžším převodem.
Běh a kontaktní sporty během zotavování
S během byste určitě neměli začínat dříve než po čtyřech měsících. Kontaktní sporty jako fotbal nebo basketbal je možné provádět nejdříve po šesti měsících od začátku rehabilitace.
Závěr
Tato stručná osnova slouží jako výchozí bod pro zvyšování intenzity cvičení. U každého může být ale zotavovací proces odlišný. Přesný postup na základě výsledků může navrhovat pouze lékař a fyzioterapeut. Obraťte se na nich s důvěrou.
zdroj obrázků: freepik.com
Naše tříkolky pro seniory i dospělé vám pomohou s rehabilitací